Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs RLK28-55/31/116 Retroreflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs RLK28-55/31/116 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: RLK28-55/31/116 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | RLK28-55/31/116 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 12 ... 240 V AC/DC |
| Switching Frequency | 25 Hz |
| Power Consumption | ≤ 3.5 VA |
| Response Time | 20 ms |
| Effective Detection Range | 0 ... 17 m |
| Threshold Detection Range | 21 m | |
| Reflector Distance | 0.05 ... 17 m |
| Reference Target | H85-2 reflector |
| Light Source | LED |
| Ambient Temperature | -40 ... 60 °C (-40 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # RLK28-55/31/116
$247.00
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected