Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Pepperl+Fuchs ML100-8-W-200-RT/103/115 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs ML100-8-W-200-RT/103/115 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: ML100-8-W-200-RT/103/115 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | ML100-8-W-200-RT/103/115 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Operating Voltage | 10 ... 30 V DC |
| Switching Frequency | 1000 Hz |
| Response Time | 0.5 ms |
| Detection Range | 0 ... 200 mm |
| Adjustment Range | 15 ... 200 mm |
| Reference Target | standard white , 200 mm x 200 mm |
| Light Source | LED |
| Light Type | modulated visible red light |
| Polarization Filter | no |
| Light Spot Diameter | approx. 170 mm at a distance of 200 mm |
| Ambient Temperature | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # ML100-8-W-200-RT/103/115
$136.62
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected