Home » RF and Wireless » RFID Transponders and Tags » Pepperl+Fuchs U-P6-B6 Base Module for RFID Read/Write Station

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs U-P6-B6 Base Module for RFID Read/Write Station
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: U-P6-B6 Category: RFID Transponders and Tags Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | U-P6-B6 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | RF and Wireless RFID Readers and Antennas |
| Physical | RS-485 |
| Rated Operating Voltage | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS , PELV |
| Operating Voltage / Interface | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Power Consumption | max. 5 W with read/write head IPT*-FP |
| Protocol | PROFIBUS DP acc. to EN 50170 |
| Interface Cable | 2 x 0.64 mm2, double screened, acc. to PROFIBUS standard EN 50170 |
| Supply | up to 3 x 1.5 mm2 |
| Connection | screw terminals |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # U-P6-B6
$2,577.03
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected