Home » RF and Wireless » RFID Transponders and Tags » Pepperl+Fuchs IQT1-FP-IO-V1 RFID Read/Write Device

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs IQT1-FP-IO-V1 RFID Read/Write Device
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: IQT1-FP-IO-V1 Category: RFID Transponders and Tags Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IQT1-FP-IO-V1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | RF and Wireless RFID Readers and Antennas |
| Rated Operating Voltage | 20 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| Power Consumption | ≤ 2 W |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Read Distance | 0 ... 130 mm |
| Write Distance | 0 ... 130 mm |
| Width | max. 100 mm |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # IQT1-FP-IO-V1
$453.15
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected