Home » Automation and Controls » Signal Conditioners and Isolators » Pepperl+Fuchs KFD2-SH-Ex1.T.OP Namur Switch Amplifier Isolator

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs KFD2-SH-Ex1.T.OP Namur Switch Amplifier Isolator
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: KFD2-SH-Ex1.T.OP Category: Signal Conditioners and Isolators Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KFD2-SH-Ex1.T.OP |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | Automation and Controls Signal Conditioners and Isolators |
| Rated Voltage | 20 ... 30 V DC |
| Rated Current | ≤ 100 mA |
| Power Consumption | max. 1.7 W |
| Signal Type | Digital Input |
| Dimensions | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) (W x H x D) , housing type B2 |
| Connection | Power Rail or terminals 14+, 15- |
| Ambient Temperature | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) | extended ambient temperature range up to 70 °C (158 °F) , refer to manual and derating characteristics in the datasheet for necessary mounting conditions |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # KFD2-SH-Ex1.T.OP
$760.35
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected