Home » RF and Wireless » RFID Transponders and Tags » Pepperl+Fuchs IC-KP-B17-AIDA1 RFID Controller Evaluation Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Pepperl+Fuchs IC-KP-B17-AIDA1 RFID Controller Evaluation Unit
Manufacturer: Pepperl+Fuchs Part No: IC-KP-B17-AIDA1 Category: RFID Transponders and Tags Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IC-KP-B17-AIDA1 |
| Brand | Pepperl+Fuchs |
| Product Category | RF and Wireless RFID Readers and Antennas |
| Rated Operating Voltage | 20 ... 30 V DC , PELV |
| Current Consumption | ≤ 8 A incl. read/write heads |
| Power Consumption | 3.5 W Without read/write heads |
| Installation | snap-on to 35 mm standard rail or screw fixing |
| Ambient Temperature | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Number of Read/Write Heads | max. 4 | alternative 2 read/write heads and 2 trigger sensors |
- Brand: Pepperl+Fuchs
Mfr # IC-KP-B17-AIDA1
$2,116.47
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected