Home » Automation and Controls » Sensors » Transducer Accessories » Autonics PET18-5 Inductive Transmission Couplers

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Autonics PET18-5 Inductive Transmission Couplers
Manufacturer: Autonics Part No: PET18-5 Category: Transducer Accessories Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PET18-5 |
| Brand | Autonics |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Transducer Accessories |
| Response Time | Max. 1ms |
| Sensing Side Diameter | M18 |
| Transmission Distance | 5mm |
| Set Transmission Distance | 1 to 4.5mm |
| Approximate Weight | ≈ 121g (≈ 133g) |
| Ambient Temperature Range | -25 to 70℃, storage: -30 to 80℃ |
| Ambient Humidity Range | 35 to 95% RH, storage: 35 to 95% RH |
- Brand: Autonics
Mfr # PET18-5
$43.85
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected