
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Banner IM-T-11A Safety Relays
Manufacturer: Banner Part No: IM-T-11A Category: Safety Relays Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Part Number | IM-T-11A |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| IP Rating | IP20 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Power Consumption | 0.1 A |
| Output Configuration | 2 NO |
| Response Time (ms) | 20 (max.) |
| Max Operating Temperature (C) | 50 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Device Type | Safety Relay |
| Input Operation | Simultaneous or Concurrent |
| Mechanical Life (Operations in Millions) | 20 |
| SIL Rating | 3 |
| PL Rating | e |
- Brand: Banner
Mfr # IM-T-11A
$174.25
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected