
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Banner XS2SO Safety Relays
Manufacturer: Banner Part No: XS2SO Category: Safety Relays Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Part Number | XS2SO |
| Manufacturer | Banner |
| Category | Safety Products Machine Safety Safety Relays |
| IP Rating | IP20 |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Power Consumption | 3.075 A (external load maximum) |
| Output Configuration | 2 OSSD Pairs |
| Response Time (ms) | See Software Configuration Summary |
| Max Operating Temperature (C) | 55 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Device Type | Safety Controller |
| SIL Rating | 3 |
| PL Rating | e |
| Safety Category Rating | 4 |
| Vibration | 9-150 Hz at 1g occasional/0.5g continuous |
- Brand: Banner
Mfr # XS2SO
$297.50
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected