| Product Code | BK9105 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of Bus Terminals | 64 (255 with K-bus extension) |
| Data Transfer Rate | 10/100 Mbit/s, automatic recognition of the transmission rate |
| Data Transfer Medium | 4 x 2 twisted pair copper cable; category 3 (10 Mbit/s), category 5 (100 Mbit/s) |
| Protocol | EtherNet/IP¢ |
| Bus Interface | 2 x RJ45 (2-channel switch) |
| Configuration | via KS2000 |
| Weight | approx. 170 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Distance Between Stations | 100 m between hub/switch and bus coupler or between bus coupler and bus coupler |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff BK9105 EtherNet/IP™ Bus Coupler
Beckhoff BK9105 EtherNet/IP™ Bus Coupler
Manufacturer: Beckhoff Part No: BK9105 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff BK9105 EtherNet/IP™ Bus Coupler” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # BK9105
$1,226.00
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.