| Product Code | EL7047 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | typ. 140 mA |
| Output Current | max. 5.0 A |
| Output Current with ZB8610 | max. 6.5 A |
| Resolution | approx. 5000 positions in typ. applications (per revolution) |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL7047 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL7047 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL7047 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL7047
$601.24
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.