| Product Code | EL3681-0030 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| E-Bus Current Consumption | 150 mA |
| Number of Inputs | 1 voltage or 1 current (10 A/1 A) |
| Signal Voltage | max. 300 V AC/DC, 10 A |
| Resolution | 18 bit + sign in each measurement range |
| Conversion Time | 0.5 s (1 s during measuring range switching) preset, min. 65 ms |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Internal Resistance | 3 mΩ/0.2 Ω/12.5 MΩ |
Beckhoff EL3681-0030 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL3681-0030 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL3681-0030 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL3681-0030
$1,236.93
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.