| Product Code | EK1501 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| EtherCAT System Function | coupling of EtherCAT Terminals (ELxxxx) to 100BASE-FX EtherCAT networks, with identity verification |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Number of EtherCAT Terminals | up to 65,534 |
| Data Transfer Medium | multi-mode glass fiber 50/125 µm (MM) |
| Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x SC Duplex |
| Weight | approx. 190 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
Home » Automation and Controls » Controllers » I-O Systems » Beckhoff EK1501 EtherCAT Coupler with ID switch
Beckhoff EK1501 EtherCAT Coupler with ID switch
Manufacturer: Beckhoff Part No: EK1501 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EK1501 EtherCAT Coupler with ID switch” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EK1501
$448.10
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.