| Product Code | EL5001 |
| Brand | Beckhoff |
| Product Category | Automation and Controls Controllers I-O Systems |
| Technology | SSI encoder interface |
| Power Supply | 24 V via power contacts |
| E-Bus Current Consumption | typ. 120 mA |
| Signal Input (Data) | difference signal (RS422) |
| Data Transfer Rate | variable up to 1 MHz, 250 kHz default |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
Beckhoff EL5001 EtherCAT Terminal
Manufacturer: Beckhoff Part No: EL5001 Category: I-O Systems
| Manufacturer | Beckhoff |
|---|
Be the first to review “Beckhoff EL5001 EtherCAT Terminal” Cancel reply
- Brand: Beckhoff
Mfr # EL5001
$325.58
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.