Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 7027794 Photoelectric Sensor
Sick 7027794 Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 7027794 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 7027794 |
| Alternative Part Number | ZLM1-B2021A10 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage U B | ≥ 21.6 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Response Time | 2.5 ms |
| Dimensions (W x H x D) | 31 mm x 110 mm x 83 mm |
| Connection Type | Cable with female connector, M8, 4-pin, 500 mm |
| Enclosure Rating | IP40 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C ... +55 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 7027794
$215.59
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
