| Product Code | 6044701 |
| Alternative Part Number | WL250-2R1631 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 24 V DC … 240 V DC 1) 24 V AC/DC … 240 V AC/DC |
| Switching Output | Relay, electrically isolated |
| Maximum Sensing Range | 0.01 m … 15 m 1) 0.01 m … 12 m |
| Sensing Range | 0.01 m … 13 m 1) 0.01 m … 11 m |
| Response Time | ≤ 15 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6044701 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 6044701 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6044701 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6044701 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6044701
$261.63
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.