| Product Code | 1041910 |
| Alternative Part Number | WT24-2X200 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 5 V DC … 15.5 V DC |
| Switching Output | NAMUR |
| Maximum Sensing Range | 40 mm … 2,000 mm |
| Sensing Range | 100 mm … 2,000 mm |
| Response Time | ≤ 10 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C … +60 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1041910 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1041910 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1041910 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1041910 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1041910
$1,036.64
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.