Home » Programmable Logic Controllers » Keyence KV-XL402 Serial communication unit, 2 ports (RS-422A/485×2)

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-XL402 Serial communication unit, 2 ports (RS-422A/485×2)
Manufacturer: Keyence Part No: KV-XL402 Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-XL402 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Programmable Logic Controllers PLC |
| Error Detection | Parity: Even, odd, none |
| Transmission Distance | Total extension: 1200 m 3937.0' max. *1 *2 |
| Communication Standard | RS-422A RS-485 (4 wires), RS-422A RS-485 (2 wires) |
| Connection Interface | European terminal block with 5 poles (detachable) × 2 ports |
| Weight | Approx. 190 g |
| Transmission Method | RS-422A RS-485 (4 wires): Full duplex RS-422A RS-485 (2 wires): Half duplex |
| Data Format | Start bit: 1 bit Data bit: 7 bits, 8 bits Stop bit: 1 bit, 2 bits |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-XL402
$1,020.88
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected