
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence KV-NC20L Serial adapter RS-232C/422A/485
Manufacturer: Keyence Part No: KV-NC20L Category: Programmable Logic Controllers Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | KV-NC20L |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Programmable Logic Controllers PLC |
| Transmission Distance | Port1 : 15 m 49.2' Port2 : 15 m 49.2' , Extendable up to 1200 m 3937.0' |
| Communication Standard | Port 1 : RS-232C Port2 : RS-232C, RS-422A/RS-485 (4-wire), RS-485 (2-wire) |
| Weight | Approx. 110 g |
| Connection | Port 1 : D-sub 9-pin Port 2 : European terminal block |
| Transmission Method | Port1 : Full duplex Port2 : Full duplex, Half duplex |
- Brand: Keyence
Mfr # KV-NC20L
$655.32
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected