| Product Code | MU-N11 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC, ripple (P-P) 10% or less, Class 2 or LPS |
| Current Consumption | 70 mA or less (without load) *5 |
| Control Output | 4 max., NPN open collector/PNP open collector selectable, 24 V or less, Main unit: 50 mA or less *3 , Expansion unit: 20 mA or less, Residual voltage: 2 V or less, N.O./N.C. selectable *1 *4 |
| External Input | 5 max., Short-circuit current: NPN: 1 mA or less, PNP: 2 mA or less, For the applied voltage, see wiring diagrams (page 3 of the instruction manual) *1 *4 |
| Analog Output | 1 max., Current output/ Voltage output selectable, Current output: 4 to 20 mA, Max. load resistance: 450 Ω, Voltage output: 0 to 10 V, External load resistance: 5 kΩ or more *1 *4 |
| Allowable Sensor Current | 150 mA or less |
| Response Time | Depends on the connected sensor model *1 |
| Weight | Approx. 70 g |
| Ambient Temperature | -20 to +50 °C -4 to 122 °F (No freezing) |
| Main Unit/expansion Unit | Main unit |
| Expansion Units | Up to 4 expansion units *2 |
Home » Programmable Logic Controllers » Input Unit » Keyence MU-N11 Multi-Sensor Controller, Main unit
Keyence MU-N11 Multi-Sensor Controller, Main unit
Manufacturer: Keyence Part No: MU-N11 Category: Input Unit
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence MU-N11 Multi-Sensor Controller, Main unit” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # MU-N11
$190.22
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.