Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence LK-HD1001 Touch Panel Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LK-HD1001 Touch Panel Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LK-HD1001 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LK-HD1001 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Power Supply Voltage | 24 VDC ±10% |
| Maximum Current Consumption | 1 A or less |
| Display Color | TFT color LCD |
| Display Area | W 170.9 × H 128.2 mm W 6.73' × H 5.04' |
| Pixels | W 640 × H 480 pixels |
| Weight | Approx. 1,150 g |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F |
| Service Life (Normal Temperature Andhumidity) | Approx 50,000 hours |
| Method | White LED |
| Duration | Approx 50,000 hours |
| Number of Switches | 40 × 30 per 1 image |
| Method | Matrix resistance membrane mode |
- Brand: Keyence
Mfr # LK-HD1001
$2,632.64
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected