Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence PR-MB15CP Ultra-Slim Reflective (Background suppression) M8 Connector Type, 15mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence PR-MB15CP Ultra-Slim Reflective (Background suppression) M8 Connector Type, 15mm
Manufacturer: Keyence Part No: PR-MB15CP Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | PR-MB15CP |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 % |
| Current Consumption | 19 mA |
| Number of Control Outputs | 2 |
| Control Output | 30 VDC or lower, 50 mA or lower Leakage current: When 3 kΩ load resistance, 0.3 mA or lower. When 1 kΩ load resistance, 0.5 mA or lower. When 0.2 kΩ load resistance, 1.5 mA or lower Residual voltage: When 10 mA or lower, 1.0 V or lower. When 10 to 30 mA, 1.5 V or lower. When 30 to 50 mA, 2.0 V or lower. |
| Output Details | PNP |
| Output 1 | Light-ON |
| Detection Distance | 1 to 15 mm 0.04" to 0.59" |
| Light Source | 4 element, point light source, red LED (650 nm) |
| Weight | Approx. 13 g |
| Ambient Temperature | -25 to +55 °C -13 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # PR-MB15CP
$299.91
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected