Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Keyence LR-ZB100CN Rectangular w/ M8 connector Type, 100 mm

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence LR-ZB100CN Rectangular w/ M8 connector Type, 100 mm
Manufacturer: Keyence Part No: LR-ZB100CN Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | LR-ZB100CN |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including 10% ripple (P-P), Class 2 or LPS |
| Power Consumption | 450 mW or less (18 mA or less at 24 V, 34 mA or less at 12 V) |
| Control Output | NPN Open collector, Applied voltage 30 VDC or less, Control current 100 mA or less, Residual voltage 1.2 V or less at 10 mA or less, 2 V or less at 10 to 100 mA |
| Output Details | NPN |
| Response Time | 1.5 ms / 10 ms / 50 ms selectable |
| Display Resolution | 2 (0.2 mm 0.008" ) |
| Laser Class | Class 1 laser product (IEC60825-1, FDA (CDRH) Part1040.10 *2 ) |
| Weight | Approx. 55 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # LR-ZB100CN
$678.75
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected