Home » Safety Products » Machine Safety » Safety Laser Scanners » Keyence SZ-V04 Multi-function type Standard

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SZ-V04 Multi-function type Standard
Manufacturer: Keyence Part No: SZ-V04 Category: Safety Laser Scanners Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SZ-V04 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Laser Scanners |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10% (Ripple P-P 10% or less): When using a converter power supply, 24 VDC +20%/-30%: When using a battery |
| Output Type | Transistor outputs (NPN or PNP is selected by the dedicated PC software) |
| Power Consumption | 11.8 W (without load), 55.0 W (with load) *14 |
| Minimum Detectable Object Size | Diameter 20, 30, 40, 50, 70, 150 mm 0.79", 1.18", 1.57", 1.97", 2.76", 5.91" (depends on the setting) Reflectance 1.8% min., Speed 1.6 m/s 5.25 ft/s max. *2 |
| Detectable Angle | 190° ( -5° to 185° ) |
| Weight | Approx. 2100 g |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +50°C 14 to 122°F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # SZ-V04
$5,661.87
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected