Home » Safety Products » Machine Safety » Safety Laser Scanners » Keyence SZ-16D Main Unit, Communication Type

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence SZ-16D Main Unit, Communication Type
Manufacturer: Keyence Part No: SZ-16D Category: Safety Laser Scanners Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | SZ-16D |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Safety Products Machine Safety Safety Laser Scanners |
| Supply Voltage | When using a converter power supply: 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less When using a battery: 24 VDC +20 %/-30 % |
| Power Consumption | Max. 10.5 W (without load) Max. 43 W (with load) |
| Minimum Detectable Object Size | Diameter 30 mm 1.18" /40 mm 1.58" , 50 mm 1.97" , 70 mm 2.76" , 150 mm 5.91" (depends on the setting) Reflectance 1.8% min., Speed 1.6 m/s 5.25 ft/s max. |
| Detectable Angle | 270° (-45° to 225°) |
| Minimum Detectable Object Size | 70 mm 2.76" /150 mm 5.91": 4.2 m 13.78' (-5° to 185°), 2.8 m 9.19' (-45° to -5°, 185° to 225°) |
| Minimum Detectable Object Size | 50 mm 1.97": 3.0 m 9.84' (-5° to 185°), 2.0 m 6.56' (-45° to -5°, 185° to 225°) |
| Laser Class | Class 1 Laser Product (IEC 60825-1, FDA (CDRH) Part 1040.10 *3 ) |
| Weight | Approx. 1.6 kg |
| Operating Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # SZ-16D
$5,980.56
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected