| Product Code | SH-114 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Repeatability | 0.002 mm 0.00008″ *1 |
| Detectable Object | Ferrous metal (see Characteristics for nonferrous metals) |
| Stable Detecting Range | 0 to 5 mm 0.20″ |
| Maximum Detecting Distance | 10 mm 0.39″ |
| Hysteresis | 0.015 mm 0.0006″ *1 |
| Temperature Characteristics | 0.04%/°C *1 |
| Weight | Approx. 63 g |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F (No freezing) |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Standard Target (Iron, T=1 mm 0.04″ ) | 15 x 15 mm 0.59″ x 0.59″ *1 |
Keyence SH-114 Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: SH-114 Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence SH-114 Sensor Head” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # SH-114
$357.30
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.