Keyence LG-81 Main Unit
Manufacturer: Keyence Part No: LG-81 Category: Miscellaneous
Specifications
| Product Code | LG-81 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Displacement Sensors |
| Supply Voltage | 12 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current Consumption | 200 mA or less |
| Control Output | 1.4 mW maximum (0.24 mW average) |
| Control Output | 100 mA max. (40 V max.) Residual voltage: 1 V max. |
| Response Time | 10 ms minimum (switchable between 4 levels) |
| Display Resolution | 0.1 mm 0.004" *2 |
| Reference Distance | 80 mm 3.15" |
| Measurement Range | ±20 mm 0.787" |
| Wavelength | 670 nm (visible light), Class 2 |
| Spot Diameter | 1 × 2 mm 0.039" × 0.079" *1 |
| Weight | Approx. 300 g (including 2-m 6.6' cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +40 °C 32 to 104 °F |
- Brand: Keyence
Mfr # LG-81
$1,352.55
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
