Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence IX-H2000 Sensor amplifier main unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence IX-H2000 Sensor amplifier main unit
Manufacturer: Keyence Part No: IX-H2000 Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | IX-H2000 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 24 VDC ±10% (including ripple) |
| Current Consumption | Max. 1.9 A or less (With main unit only: 0.8 A or less, With unit expansion: 1.9 A or less) (Excluding output load) *9 |
| Scan Mode | Height, Step, Average height, Pin height, MAX/MIN, Height area, Monochrome area, Width, Step calculation, Thickness calculation, Position adjustment, 1-axis adjustment, 2-axis adjustment (Max. number of settings) Judgment: 16 tools, Position adjustment: 1 tool *2 |
| Weight | Approx. 210 g |
| Connector Type | RJ45 8-pin connector *7 |
| Ambient Temperature | 0 to +50°C 32 to 122°F (No freezing) |
| Line Mode | Height (Ave./Max./Min.), Step (Ave./Max./Min.), Edge position, Width/diameter, Step/width calculation, Thickness calculation, Position adjustment, Tilt adjustment (Max. number of settings) Judgment: 16 tools *3 , Position adjustment: 1 tool, Tilt adjustment: 1 tool *2 |
| Main Unit / Expansion Unit | Main unit |
| Z Axis | 10 μm *1 |
| X Axis | 50 μm *1 |
| Z Axis | ±999.99 to ±999 mm 39.33" (with 4 selectable steps) *1 |
| X Axis | ±999.95 to ±999 mm 39.33" (with 4 selectable steps) *1 |
- Brand: Keyence
Mfr # IX-H2000
$1,821.52
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected