Home » Automation and Controls » Sensors » Laser Displacement Sensors » Keyence GV-22P Amplifier Unit, Expansion Unit, PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence GV-22P Amplifier Unit, Expansion Unit, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: GV-22P Category: Laser Displacement Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | GV-22P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Laser Sensors |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 % *1 |
| Control Output | PNP open collector x 2ch, 30 V DC max./Max. 100 mA, residual voltage 1 V max. |
| Output Details | PNP |
| Control Input | Emission stop input, Bank switching input, Shift input, Timing input, Each input response time: 20 ms |
| Response Time | 1.5/3/10/20/50 ms |
| Weight | Approx. 110 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
| Eco-half | 1700 mW max. (at 30 V: 56.7 mA max.) |
| Eco-all | 1600 mW max. (at 30 V: 53.3 mA max.) |
| Normal | 2200 mW max. (at 30 V: 73.3 mA max.) |
- Brand: Keyence
Mfr # GV-22P
$507.70
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected