Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-H12K Sensor Head, High-precision Type
Keyence GT2-H12K Sensor Head, High-precision Type
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-H12K Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-H12K |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Measuring Range | 12 mm 0.47" |
| Resolution | 0.1 μm 0.004 Mil |
| Indicated Accuracy | 1 µm 0.04 Mil (p-p) *1 |
| Detection System | Quartz glass scale, CMOS image sensor projection system, Absolute type (without tracking error) |
| Sampling Cycle | 1 ms |
| Weight | Approx. 95 g (excluding cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-H12K
$1,026.71
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
