Home » Automation and Controls » Sensors » Contact Displacement Sensors (Probes) » Keyence GT2-E3P Extension Board for GT2-100P
Keyence GT2-E3P Extension Board for GT2-100P
Manufacturer: Keyence Part No: GT2-E3P Category: Contact Displacement Sensors (Probes)
Specifications
| Product Code | GT2-E3P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Contact Displacement Sensors (Probes) |
| Power Supply Voltage | Supplied from GT2-100N/100P |
| Output Details | PNP output |
| Power Saving (Eco) | 4,000 mW max. (30 V, 133.3 mA max.) |
| Timing/preset/ Reset/bank Input | No-voltage input |
| Response Time | hsp(3)/5/10/100/500/1,000 ms (When using GT2-Pxxx, hsp(12)/20/40/400/2,000/4,000 ms) |
| Weight | Approx. 80 g |
| Ambient Temperature | -10 to +50 °C 14 to 122 °F (No freezing) |
| Relative Humidity | 35 to 85 % RH (No condensation) |
| Normal | 4,200 mW max. (30 V, 140 mA max.) *1 |
| HH/HI/GO/LO/LL | PNP open collector, 30 V 50 mA or less *2 , residual voltage 1 V or less |
- Brand: Keyence
Mfr # GT2-E3P
$431.42
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
