| Product Code | GH-313A |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Positioning Sensors |
| Response Frequency | 40 Hz to 8 kHz (-3dB) |
| Minimum Detectable Acceleration | 0.98 m/s 2 (0.1G) |
| Weight | Approx. 80 g (including 3-m 9.8′ cable) |
| Ambient Temperature | -10 to +60 °C 14 to 140 °F |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Relative Humidity | 35 to 95 % RH (No condensation) |
Keyence GH-313A Sensor Head
Manufacturer: Keyence Part No: GH-313A Category: Miscellaneous
| Manufacturer | Keyence |
|---|
Be the first to review “Keyence GH-313A Sensor Head” Cancel reply
- Brand: Keyence
Mfr # GH-313A
$461.95
Out of stock
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.