Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence FS-M0 Fiber Amplifier, Cable Type, Zero-line Expansion Unit

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence FS-M0 Fiber Amplifier, Cable Type, Zero-line Expansion Unit
Manufacturer: Keyence Part No: FS-M0 Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | FS-M0 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Fiber Optic Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC ±10 %, Ripple (P-P) 10 % or less *3 |
| Current Consumption | 35 mA or less |
| Response Time | 410 µs to 1.2 ms *1 |
| Sensitivity Adjustment/mode Selection | 8-turn trimmer (with indicator), FINE/TURBO (switch-selectable) |
| Light Source | Red LED |
| Weight | Approx. 20 g |
| Ambient Temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing) *4 |
| Operation Mode | LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable) |
| Timer Function | ON-delay: 40 ms/OFF-delay: 40 ms/Timer OFF (switch-selectable) |
| Unit Expansion | Up to 16 expansion units can be connected (a total of 17 units). *2 |
- Brand: Keyence
Mfr # FS-M0
$103.72
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected