Home » Automation and Controls » Sensors » Fiber Optic Sensors » Keyence ES-M1P Amplifier Unit, Main Unit, PNP

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence ES-M1P Amplifier Unit, Main Unit, PNP
Manufacturer: Keyence Part No: ES-M1P Category: Fiber Optic Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | ES-M1P |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Proximity Sensors |
| Supply Voltage | 12 to 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Current / Power Consumption | 25 mA max. |
| Control Output | PNPopen collector 100 mA max. 26.4 V, residual voltage 1 V max. |
| Output Details | PNP |
| Disconnection Alarm Output | PNPopen collector 100 mA max. 26.4 V, residual voltage 1 V or less *3 |
| Response Time | 1 ms max. |
| Temperature Characteristics | Within ±8% of detecting distance at +23°C 73.4°F when within 0 to 50°C 32 to 122°F temperature range |
| Weight | Approx. 65 g (including nuts and 2-m 9.8' cable) |
| Ambient Temperature | 0 to +50 °C 32 to 122 °F *4 |
| Operation Mode | N.O./N.C. switch-selectable |
| Timer Function | 10-ms delay / timer OFF switchable *2 |
- Brand: Keyence
Mfr # ES-M1P
$155.55
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected