Home » Automation and Controls » Machine Vision » Vision Systems » Keyence CA-LMA1 Telecentric macro lens Coaxial 1.0x

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Keyence CA-LMA1 Telecentric macro lens Coaxial 1.0x
Manufacturer: Keyence Part No: CA-LMA1 Category: Vision Systems Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | CA-LMA1 |
| Brand | Keyence |
| Product Category | Automation and Controls Machine Vision Machine Vision Accessories |
| Resolution | 7.7 µm 0.30 Mil *4 |
| Ambient Temperature / Humidity Range | 0 to +50°C 32 to 122°F , 80% RH or less (no condensation) |
| F-stop Range (Aperture) | 11.5 |
| Optical Magnification (Reference Magnification) | x1 |
| Compatible Image Sensor Size | 2/3" |
| Weight | Approx. 75 g |
| WD (at Reference Magnification) | 67 mm 2.64" *2 |
| 1/3" | 3.6 x 4.8 mm 0.142" x 0.189" |
| 1/2" | 4.8 x 6.4 mm 0.189" x 0.252" |
| 2/3" | 6.6 x 8.8 mm 0.26" x 0.34" |
| Depth-of-field | 920 µm 36.22 Mil *3 |
| Maximum TV Distortion | 0.02 % |
- Brand: Keyence
Mfr # CA-LMA1
$731.62
Availability: In Stock|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected