| Product Code | 401100 |
| Alternative Part Number | PIT js2 Safety Switch |
| Brand | Pilz |
| Product Category | Safety Products Manual Safety Controls Enabling Switches |
| Supply Voltage (V) | 24 V |
| Supply Voltage Type U1 | AC/DC |
| Conductor Cross Section | 0.14 mm² |
| Self-Monitored | no |
| Height Dimension | 341 mm |
| Width Dimension | 75 mm |
| Depth Dimension | 60 mm |
| Cable Length | 5 m |
| Ambient Temperature | -10 – 55 °C |
| Housing Protection Rating | IP65 |
| Approval | CE UKCA |
Pilz 401100 PIT js2 Safety Switch
Manufacturer: Pilz Part No: 401100 Category: Control and Signal Devices
| Manufacturer | Pilz |
|---|
Be the first to review “Pilz 401100 PIT js2 Safety Switch” Cancel reply
- Brand: Pilz
Mfr # 401100
$846.71
Availability: Available to Order|Typically ships within 7 to 10 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.