| Product Code | 6059834 |
| Alternative Part Number | WF50-40B41CA71 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Optical detection principle |
| Supply Voltage | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Switching Output (Voltage) | Push-pull: PNP/NPN High = U V – < 2 V/Low: ≤ 2 V |
| Response Time ≤ 46 µs | Response time | ≤ 46 µs |
| Light Source | LED, Infrared light |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C … +60 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6059834 Optical Fork-Style Photoelectric Sensor
Sick 6059834 Optical Fork-Style Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6059834 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6059834 Optical Fork-Style Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6059834
$341.02
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.