| Product Code | 6058742 |
| Alternative Part Number | UFN3-70B417 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Ultrasonic detection principle |
| Supply Voltage | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | PNP NPN |
| Switching Output (Voltage) | PNP: HIGH = U V ≤ 2 V / LOW approx. 0 V NPN: HIGH = approx. U V / LOW ≤ 2 V |
| Response Time ≤ 250 µs | Response time | ≤ 250 µs |
| Weight | 95 g |
| Dimensions (W x H x D) | 18 mm x 47.5 mm x 92.5 mm |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Ambient Temperature | +5 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6058742 Ultrasonic Fork-Style Photoelectric Sensor
Sick 6058742 Ultrasonic Fork-Style Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6058742 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6058742 Ultrasonic Fork-Style Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6058742
$548.63
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.