| Product Code | 6054086 |
| Alternative Part Number | OD1-B035C15A15 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage U B | DC 12 V (–5 %) … DC 24 V (+10 %) |
| Measuring Range | 20 mm … 50 mm |
| Response Time | ≥ 2 ms |
| Light Source | Laser, red |
| Laser Class | 1 |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C … +50 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6054086 Laser Distance Measurement Sensor
Sick 6054086 Laser Distance Measurement Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 6054086 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6054086 Laser Distance Measurement Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6054086
$1,516.55
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.