| Product Code | 6029862 |
| Alternative Part Number | WL130L-32 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Maximum Sensing Range | 0 m … 10 m |
| Sensing Range | 0 m … 7 m |
| Light Source | Laser |
| Light Type | Visible red light |
| Laser Class | 2, IEC 60 825-1/C.D.R.H. |
| Weight | 35 g |
| Dimensions (W x H x D) | 13.4 mm x 26.5 mm x 34.6 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –10 °C … +55 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6029862 Retroreflective Photoelectric Sensors
Sick 6029862 Retroreflective Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 6029862 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 6029862 Retroreflective Photoelectric Sensors” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 6029862
$346.56
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.