Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6013738 Through-Beam Photoelectric Sensors
Sick 6013738 Through-Beam Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 6013738 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 6013738 |
| Alternative Part Number | VS/VE18-4N3612 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Through-beam photoelectric sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 0 m ... 20 m |
| Sensing Range | 0 m ... 14 m |
| Response Time | ≤ 2 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C ... +70 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 6013738
$204.37
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
