Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 6011376 Retroreflective Photoelectric Sensors
Sick 6011376 Retroreflective Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 6011376 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 6011376 |
| Alternative Part Number | VL18-2T2132 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 20 V AC ... 253 V AC |
| Maximum Output Current I | ≤ 300 mA |
| Switching Output | TRIAC |
| Maximum Sensing Range | 0.005 m ... 5 m |
| Sensing Range | 0.01 m ... 4 m |
| Response Time | ≤ 20 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –25 °C ... +70 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 6011376
$206.24
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
