Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1218626 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1218626 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1218626 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1218626 |
| Alternative Part Number | WTB16P-24161120A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Minimum Sensing Range | 10 mm |
| Maximum Sensing Range | 1,000 mm |
| Recommended Sensing Range for Best Performance | 100 mm ... 400 mm |
- Brand: Sick
Mfr # 1218626
$277.86
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
