Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1130134 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor

Image for Illustration purposes only. Actual product may vary.
Sick 1130134 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1130134 Category: Photoelectric Sensors Condition: NewiNew — Brand-new and unused, supplied in new packaging. Never installed or operated. Backed by Enicstra’s 12-month warranty.
Specifications
| Product Code | 1130134 |
| Alternative Part Number | HTE18B-P3B1AB |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | PNP |
| Switching Output Q1 | PNP, Light switching |
| Switching Output Q2 | PNP, Dark switching |
| Maximum Sensing Range | 5 mm ... 1,000 mm |
| Sensing Range | 10 mm ... 250 mm |
| Response Time | ≤ 0.5 ms |
| Light Source | LED |
| Light Type | Infrared light |
- Brand: Sick
Mfr # 1130134
$123.28
Availability: In Stock|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected