| Product Code | 1119743 |
| Alternative Part Number | WTB12L-24161120A00 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Minimum Sensing Range | 80 mm |
| Maximum Sensing Range | 850 mm |
| Recommended Sensing Range for Best Performance | 100 mm … 300 mm |
| Measuring Range | Very cold, cold, moderate, warm, hot |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1119743 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1119743 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1119743 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1119743 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1119743
$398.86
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.