Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1115584 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Sick 1115584 Diffuse Reflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1115584 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1115584 |
| Alternative Part Number | WTB4SC-3P2262VB01 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Maximum Sensing Range | 4 mm ... 500 mm |
| Sensing Range | 10 mm ... 350 mm |
| Response Time | < 0.5 ms |
| Repeatability (Response Time) | 150 µs |
| Response Time | SIO Direct: 300 µs ... 450 µs 1) SIO Logic: 750 µs ... 900 µs 2) IOL: 800 µs ... 1200 µs |
- Brand: Sick
Mfr # 1115584
$298.15
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
