| Product Code | 1106556 |
| Alternative Part Number | WFE-080060B337 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Switching Output (Voltage) | Push-pull: PNP/NPN High = U V – < 2 V/Low: ≤ 2 V |
| Response Time | ≤ 100 µs |
| Light Source | LED, visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C … +60 °C |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1106556 Fork-Style Photoelectric Sensor
Sick 1106556 Fork-Style Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1106556 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1106556 Fork-Style Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1106556
$149.02
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.