| Product Code | 1101160 |
| Alternative Part Number | ZLD18-2AZ2B8 |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric retro-reflective sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC … 30 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Switching Output Q1 | Push-pull: PNP/NPN, Light switching |
| Switching Output Q2 | Not connected |
| Maximum Sensing Range | 0 m … 5 m |
| Sensing Range | 0 m … 4.2 m |
| Response Time | ≤ 500 µs |
| Light Source | LED |
| Light Type | Visible red light |
Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1101160 Retroreflective Photoelectric Sensor
Sick 1101160 Retroreflective Photoelectric Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1101160 Category: Photoelectric Sensors
| Manufacturer | Sick |
|---|
Be the first to review “Sick 1101160 Retroreflective Photoelectric Sensor” Cancel reply
- Brand: Sick
Mfr # 1101160
$109.19
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected

Reviews
There are no reviews yet.