Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1084207 Contrast Detection Sensor
Sick 1084207 Contrast Detection Sensor
Manufacturer: Sick Part No: 1084207 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1084207 |
| Alternative Part Number | KTS-WB91241142ZZZZ |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Supply Voltage | 10.8 V DC ... 28.8 V DC |
| Maximum Output Current I | 100 mA |
| Switching Output | Push-pull: PNP/NPN |
| Switching Output (Voltage) | Push-pull: PNP/NPN HIGH = U V - 3 V/LOW ≤ 3 V |
| Response Time | 10 µs |
| Light Source | LED, RGB |
| Weight | 68 g |
| Dimensions (W x H x D) | 26 mm x 62 mm x 47.5 mm |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Ambient Temperature | –20 °C ... +60 °C |
- Brand: Sick
Mfr # 1084207
$547.87
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
