Home » Automation and Controls » Sensors » Photoelectric Sensors » Sick 1076106 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Sick 1076106 Diffuse Reflective Photoelectric Sensors
Manufacturer: Sick Part No: 1076106 Category: Photoelectric Sensors
Specifications
| Product Code | 1076106 |
| Alternative Part Number | GRTB18S-N111Z |
| Brand | Sick |
| Product Category | Automation and Controls Sensors Photoelectric Sensors |
| Functional Principle | Photoelectric proximity sensor |
| Supply Voltage U B | 10 V DC ... 30 V DC |
| Maximum Output Current I | ≤ 100 mA |
| Switching Output | NPN |
| Maximum Sensing Range | 3 mm ... 300 mm |
| Sensing Range | 20 mm ... 150 mm |
| Response Time | < 500 µs |
| Light Source | PinPoint LED |
| Light Type | Visible red light |
| Enclosure Rating | IP67 |
- Brand: Sick
Mfr # 1076106
$213.77
Availability: Available to Order|Typically ships in 30 business days. Lead time may vary based on supplier availability.
- 12-month warranty
- 30-day returns
- Free shipping: $50+ US · $350+ international
- 100% authentic, sourced & inspected
